Yeni Başlayanlar için Construct 2 Rehberi

Index

Tagged

Stats

68,743 visits, 70,939 views

Tools

Skor Görünümü Yaratmak (HUD)

Bir “tepe görünümü, skor görünümü” ( head-up display, kısaca HUD) oyuncunun sağlığını, skorunu ve oyunla ilgili diğer bilgileri gösteren bir arayüzdür. Bir yazı objesi çıktısıyla gerçekten basit bir HUD yapalım.

HUD ekranda her zaman aynı yerde görünür. Eğer arayüz objelerimiz varsa ve oyuncu oyunda dolaşırken bunların hareket etmesini istemiyorsak, bunların ekranda sabit kalmasını sağlamalıyız. Baştan ayarlı olarak, katmanlar hareket etmektedir. Bunları ekranda tutmak için, katman Paralax ayarlarını kullanabiliriz. Paralax farklı katmanların farklı bir oranda hareket etmesini sağlayan böylece yarı-3D etkisi sunan bir özelliktir. Eğer paralax’ı sıfır olarak ayarlarsak, katman hareket etmeyecektir, bu da HUD ( skor, sağlık ve diğer değişkenler katmanı) için idealdir.

Daha önce kullanmış olduğumuz katmanlar barına dönelim. HUD isminde yeni bir katman ekleyelim. Bu katmanın en üstte olduğuna ve aktif olmasına dikkat edelim. Özellikler barında bu katmanın özelliklerini görebiliriz. Paralax özelliklerine gidelim ve bunları 0, 0 yapalım. ( bu X ve Y eksenleri için 0 manasına gelir.)

Yeni bir nesne eklemek için boşluğa çift tıklayın. Bu kez Text objesini seçin. Bunu çalışma sayfasının sol üst köşesine yerleştirin. Siyah ise görülmesi zor olacaktır, özellikler barından bunu kalın, italik, sarı yapın ve font büyüklüğünü arttırın. Büyüklüğünü yeterli kadar metin sığacak şekilde arttırın. Aşağıdaki gibi görünecektir:

Olay sekmesine geri dönün. Metni oyuncunun skoru ile değişen hale getirelim. Every tick, olayını eklemiştik, buna faaliyet olarak Text-> Set text i ekleyin.

& operatörünü kullanarak, sayıları metne çevirebilir ve metinleri diğerleriyle birleştirebiliriz. Yazı için aşağıdakini ekleyin:

"Score: " & Score

İlk kısım ("Score:”) yazının her zaman Score ile başlayacağını göstermektedir. İkinci kısım (Score) ise aslında global değişken Score ‘un değerini ifade etmektedir. & bunları tek bir metin olarak bir araya getirmektedir.

Oyunu çalıştırın ve bazı canavarları öldürün. Skorunuz görünecektir ve ekranda aynı yerde kalacaktır!

Son Dokunuşlar

Neredeyse bitirdik. Hadi bazı son dokunuşlar ekleyelim.

İlk olarak düzenli bir şekilde yeni canavarlar gönderelim aksi halde bir kez tüm canavarları öldürürsek geriye hiçbirşey kalmayacaktır. Her 3 saniyede bir yeni canavar oluşturalım. Yeni olay ekleyelim:

Koşul: System -> Every X seconds -> 3

Faaliyet: System -> Create object -> Monster, layer 1, 1400 (X için), random(1024) ( Y için)

1400 çalışma sayfasının sağ köşesi olan X koordinatıdır ve random(1024) ise çalışma sayfasının yüksekliğine göre Y koordinatlarından rastgele bir değer olacaktır.

Son olarak, hayaletlerin oyuncuyu öldürmesini sağlayalım.

Koşul: Monster -> On collision with another object -> Player

Hareket: Player -> Destroy

Sonuç

Tebrikler, Construct 2 ‘de ilk HTML 5 oyununuzu yaptınız! Eğer bir serverınız varsa ve çalışmanızı göstermek istiyorsanız, Dosya menüsündeki Export ‘u tıklayın. Construct tüm proje dosyalarını bilgisayarınızdaki bir klasörde kaydedebilir, böylece bunu yükleyebilir veya bir web sayfasına ekleyebilirsiniz. Eğer bir serverınız yoksa, çalışmalarınızı Dropbox yoluyla paylaşabilirsiniz.share your games on Dropbox.

Construct 2 ile ilgili temel konuları öğrendiniz: Objeleri eklemek, katmanları kullanmak, davranışlar, olaylar ve daha fazlasını. Ümit ederim ki bu okumanız size Construct 2 ile ilgili daha fazla şeyler öğrenmenize hazırlayacaktır! Özelliklerini keşfetmeye ve neler yapabileceğinizi görmeye çalışın.

Son bir şey

Bitmiş olan rehber projesini indirin. Buna bazı ekstra özellikler ekledim, “Game over” yazısı ve canavarların yavaş yavaş hızlanması gibi. Şimdi bilmeniz gereken şey, nasıl çalıştığını öğrenmenin çok zor olmadığını bilmektir. Nasıl çalıştığı ile ilgili pek çok öneriler var.

İyi iş başardınız! Eğer bu rehberle ilgili olarak geliştirmesini istediğiniz bir kısım olursa, yorum yapın veya foruma mesaj atın. Ne yapabileceğimize bakarız!

Sonuç olarak, eğer bu rehberden hoşlandıysanız sizin gibi Construct 2’den hoşlanacak kişilere, bu rehberın linkini gönderebilirsiniz. Emin olun incitmeyecektir :) .

İleri okumalar

Müzik ve ses efektleri eklemek mi istiyorsunuz ? Ses ve Müzik manueline kısaca göz atabilirsiniz.Sounds & Music

Bu rehbere alternatif olarak başlangıç seviyesinde olanlar için nasıl bir platform oyunu yapıldığını anlatan rehberle ilgilenebilirsiniz.How to make a platform game.

Construct 2’deki olayların nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, El kitabındaki Olaylar How Events Work nasıl çalışır bölümüne göz atın. Önemle tavsiye ediyoruz, böylece kendi projelerinizi hızla hayata geçirebilirsiniz. Ve daha fazla bilgi istiyorsanız, el kitabında tam bir dokümantasyon olduğunu unutmayın.complete documentation in the manual

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!