Průvodce Construtem 2 pro začátečníky

1
  • 0 favourites

Index

Tagged

Stats

39,005 visits, 48,303 views

Tools

Translations

License

This tutorial is licensed under CC BY 4.0. Please refer to the license text if you wish to reuse, share or remix the content contained within this tutorial.

Skvělé, že sis vybral právě Construct 2 (Dále jen C2)! Začneme s tvorbou vaší první HTML hry. Tou bude 'Ghost Shooter' demo. Zkus si to zde, ať víš ,na co se zaměříme: Hráč, který se otáčí za kurzorem myši, pohybuje se šipkami a tlačítkem myši sestřeluje příšery. Naučíš se vše potřebné pro tvorbu jednoduchých her - od vrstev (Layers) až po systém událostí (Event system)!

Poznámka: Nežádej, prosím, o pomoc v komentářích tohoto tutoriálu! Raději běž na naše fórum, aby jsi dostal tu nejlepší možnou reakci na jakoukoli otázku. (Poznámka překladatele: Jestli ale neumíš moc dobře anglicky, tak můžeš napsat o pomoc i sem (na českou verzi tutoriálu), rád pomůžu. :) )

Podobné tutoriály

Je tu alternativa návodu pro začátečníky: Jak vytvořit plošinovku (How to make platform game), zaměřený více na tvorbu skoč-a-běž skákaček, než na střílečky z ptačí perpektivy (top down). Nezáleží na tom, s kterým návodem začneš, ale silně doporučuji projít si oba, aby jsi měl větší přehled o tom, jak se takové hry dělají!

Je tu také návod Jak udělat hru Asteroids do 100 podmínek (How to make an Asteroids close in under 100 events) od Kyatric, který je trochu více pokročilý, ale přesto velmi podrobný.

Instalace Construct 2

Pokud jsi tak ještě neučinil, tak si stáhni nejnovější verzi C2 zde. Editor C2 je pouze pro systém Windows, ale vytvořené hry lze spustit kdekoli. Např. na Mac, Linux nebo Android. C2 může být nainstalován na limitovaných účtech (Ne-admin účtech) a je přenositelný, takže si jej můžeš nainstalovat na "fleshku" a nosit ho všude s sebou!

Začínáme

Teď, když jsi připraven, zapni C2. Klikni na Soubor (File) a zvol Nový (New)

V okně Nový projekt (New projekt) není třeba nic měnit. Jednoduše klikni na Vytvořit projekt (Crate projekt). C2 uloží celý náš projekt v jednom .capx souboru. Nyní by ses měl dívat na prázdný Layout (Nákres/pracovní plocha), designová část, kde vytváříš a umisťuješ objekty. Layout ber jako úroveň hry nebo jako menu hry. V obdobných programech se s layoutem potkáte pod názvy místnost (room), scéna (scene) nebo rámeček (frame).

Vkládání objektů

Dlaždice na pozadí

(Tiled background - dále jen Tiled background)

První věc, kterou potřebujeme, je opakující se pozadí. Objekt Tiled Background to dokáže. Zde je tvoje textura pozadí - klikni na ni levým tlačítkem myši a ulož si ji někam do pc:

Dvojklikem kamkoli v layoutu se ti otevře nabídka pro vkládání objektů. (Můžeš také kliknout levým a zvolit Vložit objekt (Insert Objekt). Až se zobrazí dialog pro vkládání novýh objektů, proveď dvojklik na objektu Tiled Background pro jeho vložení.

Kurzor myši se přemění v křížek, kterým zvolíš přesné umístění objektu. Klikni přibližně doprostřed layoutu. Otevře se grafický editor (texture editor). Vlož jsem tedy obrázek, který sis před chvílí stáhnul. Klikni na obrázek složky, najdi, kde sis uložil zmíněnou texturu a zvol ji.

Zavři grafický editor kliknutím na křížek v pravém horním rohu. Pokud jsi vyzván, nezapomeň to uložit (save)! Teď by jsi měl tvůj Tiled background na layoutu. Zvětšíme ho, aby pokrýval celý layout. Ujisti se, že jsi ho vybral (má viditelný modrý okraj) a Tabulka vlastností (Properties bar) nalevo ti ukáže všechny nastavitelné věci daného objektu včetně velikosti a pozice. Zvol pozici na 0, 0 (Levý horní roh) a jeho velikost na 1280, 1024 (velikost layoutu).

Prohlédněme si naši práci. Drž tlačítko Ctrl a otáčej kolečkem myši pro oddálení/přiblížení nebo na horní liště vyber View - Zoom in/out. Můžeš také držet mezerník nebo kolečko pro pohyb po layoutu. Dobrý, co? Objekt Tiled background by teď měl zakrývat celý layout:

Zmáčkni Ctr+0 nebo klikni na view - zoom to 100% pro návrat na pohled 1:1.

(Jestli jsi stejně netrpělivý jako já, zmáčkni malou ikonku 'Spustit' (Run) na horní liště - internetový prohlížeč by na tebe měl vyskočit s tvým vydlážděným layoutem! Wooo!)

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!