Yeni Başlayanlar için Construct 2 Rehberi

4

Index

Tagged

Stats

82,303 visits, 103,250 views

Tools

Translations

License

This tutorial is licensed under CC BY 4.0. Please refer to the license text if you wish to reuse, share or remix the content contained within this tutorial.

Construct 2 ‘yi seçmekle doğru bir tercih yaptınız! Haydi ilk HTML5 oyunumuzu yapmaya başlayalım. “Ghost Shooter” ( Hayalet avcısı) demo oyununu yapacağız. Bunu ilk olarak denemekle şu sonucu amaçlıyoruz: oyuncu fareyi takip edecek, ok tuşlarıyla hareket edecek ve fareyle canavarlara ateş edecek. Basit bir oyun yapmak için her şeyi öğreneceğiz – tabakalardan (layers) olay sistemine (event system) kadar her şeyi.

Not: Lütfen bu rehberdeki açıklamalar için yardım istemeyin! Bunun yerine, sormak istediğiniz sorularla ilgili en iyi cevaplar için forumumuza başvurun.forum

Alternatif rehberler.

Yeni başlayanlar için bir tane alternatif rehber mevcut: “Nasıl platform oyunu yaparsınız” : How to make a platform game, isimli bu rehberde bu atış oyunundan ziyade zıplayıp koşma olan platform oyun yapmayı gösteren bir rehberdir. İstediğiniz rehberle başlayabilirsiniz, fakat biz her iki rehberi de bitirmenizi öneriyoruz.

Bunların yanında bir de Kyatric tararfından hazırlanmış biraz daha ileri düzeyde fakat oldukça detaylı olan 100 olayın altında nasıl bir Astreoids clone’u oyunu yapılacağını gösteren rehber var.How to make an Asteroids clone in under 100 events

Construct 2’yi indirmek

Henüz siz de yoksa, Construct 2’nin en son sürümünü edinin. Construct 2 editörü sadece Windows için var ancak yaptığının oyunlar Mac, Linux veya iPad’de çalışabilecek. Construct 2 kısıtlı kullanıcı hesaplarına da yüklenebilir. Portatiftir, böylelikle bir USB belleğine yükleyebilir ve bunu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Başlarken

Şimdi yükleyin ve Construct 2’yi çalıştırın. File düğmesine tıklayın veNew seçeneğine basın.

Yeni Proje New Project penceresinde, hiçbirşeyi değiştirmenize gerek yok. Sadece yeni proje oluştura, Create project, tıklayın. Construct 2 tüm projeyi bizim için tek bir .capx dosyası olarak oluşturup, saklayacaktır. Şimdi boş bir çalışma sayfasına layout’a bakıyor olmalısınız – tasarım görüntüsü objeleri yarattığınız ve onları yerleştirdiğiniz yerdir. Çalışma sayfasını (“layout”) oyun ekranı veya menü ekranı olarak düşünebilirsiniz. Bu programa benzer diğer araçlarda, bu oda room, sahne scene veya film karesi frame olarak adlandırılır.

Objeleri Yerleştirmek

Dizili Arkaplan ( Tiled Background )

İlk yapmamız gereken şey arka plan diziliminin oluşturulması ve bunun sürekli arkada görünmesidir. Dizilmiş Arka plan objesi Tiled Background bunu bizim için yapabilir. İlk önce, burada sizin arkaplan dokunuz (“texture”) - Sağ tıklayın ve bunu bilgisayarınızda uygun bir yere kaydedin:

Şimdi, yeni bir obje eklemek için çalışma sayfasında, “layout”da, boş bir yere çift tıklayın. ( Daha sonra yerleştireceğiniz yer eğerki doluysa, sağ tıklayıp, Insert new object yeni obje ekleye tıklayarak da bunu yapabilirsiniz. Bir kere yeni obje ekle Insert new object dialog penceresi görüldüğünde, objeyi ekleme için dizilmiş arka plan objesine Tiled Background object'e çift tıklayın.

Nesnenin nereye yerleştirileceğini belirtmek için bir artı görünür. Çalışma sayfasının “layout” ortasına yakın bir yere tıklayın. Dokuyu “texture” yerleştirmek için doku editörü texture editoraçılır. Daha önce kaydettiğiniz döşenecek resmi buraya taşıyalım (“import” edilecek). Döşenecek resmi diskten yüklemek için klasör iconuna tıklayın, resmi kaydettiğiniz yeri bulun ve bunu seçin.

Sağ üst köşedeki X işaretini tıklatarak doku editörü kapatın. Sorulursa, kaydetmek emin olun! Artık çalışma sayfası layout içinde dizilmiş tiled arka plan nesnesi görmelisiniz. Haydi tüm çalışma sayfasını kapsayacak şekilde yeniden boyutlandıralım. Seçili olduğundan emin olduktan sonra soldaki Özellikler Çubuğu Properties Bar nesnenin boyutunu ve konumunu da dahil olmak üzere, nesne için tüm ayarları göstermelidir. Pozisyonunu 0, 0 (çalışma sayfasının layout sol üstü), büyüklüğü de 1280, 1024 (çalışma sayfasının boyutu) olarak ayarlayın.

Haydi çalışmamızı kontrol edelim. Kontrol tuşu basılıyken fare tekerleğini aşağı kaydırın ve böylece görüntüyü küçültün zoom out. Alternatif olarak, görüntülemeye view tıklayın - birkaç kez uzaklaştırmaya tıklayın. Ayrıca boşluk tuşuna basarak veya farenin ortasındaki tuşa tıklayarak, çevrede dolanabilirsiniz. Herşey açık değil mi? Döşeli arka planınız şu haliyle tüm çalışma alanını “layout”u kapsamalıdır:

1:1 Birebir görüntüye dönmek için Kontrol+0’a ( ctrl+0) veya view-zoom to 100%’e basın.

( Siz de benim gibi sabırsız iseniz, pencere başlık çubuğundaki küçük 'çalıştır' “run” simgesini tıklatın - Bir tarayıcı da yerleştirdiğiniz arka planınızın göründüğü çalışma sayfasını gösteren bir pencere açılır! Vay be!)

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!