چگونه بازی پلت فرم بسازیم

3
  • 1 favourites

Index

Tagged

Stats

17,664 visits, 22,718 views

Tools

License

This tutorial is licensed under CC BY 4.0. Please refer to the license text if you wish to reuse, share or remix the content contained within this tutorial.

به دلیل وجود مشکلاتی در تراز متن نسخه‌ی ویرایش شده و ساده شده‌ی این آموزش را از اینجا دانلود کنید

سی2 می‌تواند هر نوع بازی 2بعدی را بسازد. در این آموزش، شما اساس ساخت بازی پلت فرم در سی2 را فرا می‌گیرید. اگر در سی2 تازه وارد هستید و ترجیح می‌دهید بازی‌ای به سبک تیراندازی از بالا به پایین بسازید این راهنمای مقدّماتی دیگر را بررسی کنید. آیا برای ساخت بازی پلت‌فرم آماده‌اید؟ پس برویم سراغش!

*تذکّر: لطفاً در نظرات این آموزش درخواست کمک نکنید! درعوض، در انجمن سؤالاتتان را بپرسید.

در این آموزش از اسپرایت‌های Jungle Platformer استفاده شده که از این‌جا می‌توانید دانلودشان کنید. اگر از نسخه‌ی رایگان استفاده می‌کنید، می‌توانید خودتان طراحی کنید، یا این راهنمای مقدماتی دیگر را امتحان کنید که همه‌ی اسپرایت‌های مورد نیاز را در اختیارتان قرار می‌دهد.

نصب سی2

اگر الآن سی2 را ندارید می‌توانید آخرین نسخه‌ی آن را از اینجا دانلود کنید. ویرایشگر سی2 فقط برای ویندوز است، امّا بازی‌هایی که می‌سازید می‌توانند همه‌جا اجرا شوند، مثل مک، لینوکس، یا آیپد. سی2 می تواند برای کاربرهای محدودشده نیز نصب شود. همچنین پرتابل هم هست، پس مثلاً می‌توانید آن را روی یک فلش مموری نصب کنید، و آن را با خودتان جابجا کنید!

شروع به کار

پس از نصب، سی2 را اجرا کنید. روی دکمه‌ی File کلیک کنید، و New را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی New Project، نیازی به تغییر چیزی نیست. فقط روی Create project کلیک کنید. سی2 تمام پروژه را در یک فایل تنها با پسوند .capx برایمان نگه خواهد داشت. حالا نگاهی به لیوت خالی بیندازید. (نمایی برای طراحی که می‌توانید در آن اشیاء را ایجاد و مکانشان را تغییر دهید.) لیوت چیزی مانند مرحله‌ی بازی یا صفحه‌ی منو است. در سایر نرم افزارها room، scene یا frame هم نامیده شده است.

اندازه‌ی لیوت

اوّل از همه، ما به لیوتی (مرحله‌ای) کمی بزرگتر از اندازه‌ی پیش‌فرض نیاز داریم. روی فضایی خالی از لیوت کلیک کنید تا در نوار ویژگی‌ها، ویژگی‌های لیوت نمایش داده شود. اندازه‌ی مرحله را به 2048×4000 تغییر دهید.

بیایید یک تصویر پس‌زمینه را در لیوت مثل کاشی فرش کنیم. در فضایی خالی از لیوت دابل کلیک کنید. با این کار پنجره‌ی Insert Object باز می‌شود. روی شیء Tiled Background دابل کلیک کنید تا داخل بازی گذاشته شود.

موس به خط‌کش تبدیل می‌شود. محلّ اوّلیّه‌اش مهم نیست، پس فقط یک جایی از لیوت کلیک کنید. ویرایشگر تصویر باز می‌شود پس می‌توانید تصویر را انتخاب کنید تا مثل کاشی فرش شود. بیایید فایل Background Image\Background.png را از پک اسپرایت وارد کنیم. برای واردکردن تصویر روی آیکون Open کلیک کنید.

فایل Background Image\Background.png را انتخاب کنید بعد ویرایشگر تصویر را ببندید. شما باید قسمتی از پس‌زمینه را در لیوت ببینید.

ما باید اندازه‌ی پس‌زمینه را تغییر دهیم تا تمام لیوت را بپوشاند. مطمئن شوید که پس‌زمینه انتخاب شده است (روی آن در لیوت کلیک کنید) و ویژگی‌هایش باید در نوار ویژگی‌ها دیده شود. برای اینکه باعث شوید تمام لیوت را بپوشاند، Position آن را به 0,0 و Size را به 4000,2048 (همان اندازه‌ی لیوت) تنظیم کنید.

تصویر پس‌زمینه نسبتاً بزرگ است، به همین دلیل دیدن یکجای همه‌ی آن در سطح بزرگنمایی فعلی سخت است. بیایید به عقب زوم کنیم تا بخش بیشتری از آن را ببینیم. کلید کنترل (Ctrl) را نگه داشته و غلتک موس را به پایین بچرخانید تا به عقب زوم کنید. همچنین می‌توانید روی گزینه‌ی Zoom out از سربرگ View در روبان چند بار کلیک کنید. شما باید توانسته باشید تمام لیوت را ببینید، کمی شبیه این:

قسمت خط‌چین واقع در بالا سمت چپ، اندازه‌ی پنجره در مقایسه با بقیه‌ی اندازه‌ی لیوت است. Ctrl + 0 را فشار دهید تا به زوم 100٪ بازگردید، یا روی گزینه‌ی Zoom to 100% از سربرگ View در روبان کلیک کنید. احتمالاً الآن به وسط لیوت زوم کردید. از نوارهای پیمایش استفاده کنید تا حرکت کنید و به گوشه‌ی بالا سمت چپ لیوت برگردید. همچنین می‌توانید با غلتک موس کلیک کنید و بکشید تا در اطراف لیوت پیمایش کنید، یا اگر غلتک موس ندارید به جای غلتک موس اسپیس را نگه دارید تا همان کار انجام شود.

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!