Cordova ile mobil cihaza export(dışa aktarma) nasıl yapılır?

1
  • 0 favourites

Tagged

Stats

1,413 visits, 1,605 views

Tools

License

This tutorial is licensed under CC BY 4.0. Please refer to the license text if you wish to reuse, share or remix the content contained within this tutorial.

Construct 2, Cordova ile oyunlarınızın ve uygulamalarınızın büyük mobil platformlara aktarılmasını destekler. Cordova HTML5 oyunlarının ve uygulamalarının yerli uygulamalar olarak yayınlanmasını sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılım kitaplığıdır. PhoneGap Build'a, Intel XDK'ya ve Ludei'nin Webviews'lerine yetki veren kitaplıktır. Bu yapı hizmetleri sizi, her bir platform için kendi geliştirme ortamlarınızı oluşturmanın zorluğundan kurtarır; böylece, bir kerede birden fazla platform oluşturabilirsiniz.

IOS uygulamaları oluşturma

IOS uygulamaları oluşturmak için Apple'a bir iOS geliştiricisi olarak kaydolmanız gerekir. (exporter farketmez). Bir Mac'e erişmek size 99 dolara/yıllık mal olur. IOS geliştiricisi nasıl olunur konusunda daha fazla bilgi var.

Birden fazla ekran boyutunu destekleme

Farklı cihazların boyutları farklı ekranlara sahiptir. Construct 2, oyununuzu farklı cihazlarda iyi çalışmanıza yardımcı olacak bazı özelliklere sahiptir - bkz. Birden fazla ekran boyutunu destekleme.

Wifi/LAN üzerinden test etme

Oyununuzu test etmek isterseniz yayınlama süreci oldukça uzun sürebilir. Geliştirme sırasında yerel ağda önizlemek çok daha hızlı ve kolaydır. Nasıl çalıştıracağına dair iyi bir fikir edinmek için tarayıcıyı mobil cihazınızdan kullanabilirsiniz.

Geliştirme sırasında gerçek bir cihaz üzerinde test etmelisiniz! Masaüstü bilgisayarınız muhtemelen bir taşınabilir aygıttan 10-100x daha güçlüdür. Kendinizi kötü sürprizlerden kurtarmak için oyununuzun cihaz üzerinde yavaşça çalışmadığından emin olmak için gerçek bir cihaz üzerinde düzenli olarak geliştirmeyi deneyin.

Cordova platformları için Dışa Aktarma

Cordova export(dışa aktarma) seçeneği, PhoneGap Build, Intel XDK ve Ludei'nin Webviewslerini içeren herhangi bir Cordova uyumlu platform ile çalışır. Bir Cordova export(dışa aktarma) seçeneği tüm bu platformları kapsar.

Dışa aktarmadan önce projenizin, Proje Özellikleri'nde, yazar ve uygulama kimliği (ör. com.scirra.spaceblaster) gibi önemli ayrıntıları doldurduğunuzdan emin olun. Ardından, Projeyi Dışa Aktar(EXPORT) diyalog kutusunda, Cordova seçeneğini seçin ve Next seçeneğini tıklayın. Normal dışa aktarma seçeneklerinden sonra, Cordova seçenekleri diyalog kutusu görünür:

Supported devices, uygulamanın sadece el cihazları, tabletler veya her ikisi için mi (evrensel) olup olmadığını seçmenizi sağlar. Evrensel uygulamaların dışa aktarılması son derece önerilir. Oyununuzun doğru şekilde sağlanması çoğu oyunun iki el cihazında ve tabletinde herhangi bir değişiklik yapmadan çalışması gereken birden fazla ekran boyutunu desteklemektedir.

Hide status bar etkinleştirilirse ekranın üst kısmındaki durum çubuğunu gizleyerek oyun ekranı için daha fazla yer açar.

Permissions, uygulamanızın hangi izinleri gerektirdiğini seçtiğiniz yerdir. Daha az izin kullanmak uygulama kullanıcısının güvenini artarır, ancak bazı özellikler çalışması için belirli izinlerin olmasını gerektirir. Özellikle:

Geolocation: Konum eklentisinin çalışması için bunun etkinleştirilmesi gerekir.

Camera: User Media nesnesiyle kamera erişimi sağlamak için etkinleştirilmelidir.

Vibrate: Browser nesnesinin 'Titreşim' işleminin çalışması için etkinleştirilmelidir.

Media: User Media nesnesiyle konuşma tanıma veya mikrofon girişi gibi ses girişinin çalışması için etkinleştirilmelidir.

Tek bir platformu hedeflemek istiyorsanız, hangi ses dosyalarını dışa aktarmak istediğinizi seçebilirsiniz. Her yerde çalınan bir ses biçimi olmadığı için, Construct 2 tüm ses dosyalarını tüm formatları kapsayacak şekilde iki biçimde kodlar. Her iki dosya da dahil edilirse, indirme boyutunu gereksiz yere arttırabilir. Yalnızca iOS veya Windows Phone için yayın yapıyorsanız, yalnızca .m4a dosyalarına ihtiyacınız vardır; Aksi takdirde herhangi bir platform için .ogg dosyalarına ihtiyaç duyarsınız.

Ayrıca uygulamanız için Minimum supported OSs seçeneğini de seçebilirsiniz. Eski telefon işletim sistemlerinin Cordova uygulamaları için çok düşük desteği olabileceği için bu önemlidir. IOS için, performans eski sürümlere kıyasla önemli ölçüde geliştirildiğinden, iOS 8.0+ sürümünü gerektirmesi son derece önerilir. Android için en iyi performans ve Android 4.0 ve üzeri özellikler için export with Crosswalk önerilir. Not: PhoneGap Build ile yayın yaparsanız, Construct 2, minimum Android OS sürümü 5.0'un altında ise otomatik olarak Crosswalk kullanır. Minimum sürüm 5.0 veya üstü ise, Android sistem web görüntüsü, Crosswalk'sız oyunları çalıştırmak için yeterlidir; bu da APK'nın indirme boyutunu düşürmeye yardımcı olur.

Yayınlama seçenekleri

İşte Cordova uygulamaları oluşturabilen bazı hizmetler:

PhoneGap Build, Adobe tarafından işletiliyor

Intel XDK, Intel tarafından işletiliyor(Artık Desteklemiyor)

Ludei CocoonJS, Ludei tarafından işletiliyor (Not: Canvas+, Cordova'yı desteklemez; yalnızca Webview platformları destekler)

PhoneGap Build ile Yayınlama

Adobe'nin PhoneGap Build hizmetini kullanarak yayınlamak isterseniz, PhoneGap Build adresini ziyaret edin ve bir hesap oluşturun.

IOS geliştirici ayrıntılarınızı yükleyene kadar PhoneGap herhangi bir iOS uygulaması oluşturmaz. Daha fazla ayrıntı için Bir iOS geliştiricisi nasıl olunur konusuna bakın.

Dışa aktarılan dizindeki tüm dosyaları seçin. Sağ tık yaparak hepsini bir .zip dosyasına ekleyin.

Zip dosyasını app.zip gibi yeniden adlandırın.

PhoneGap Build'de yeni bir uygulama oluşturun. Bir .zip dosyası yükle seçeneğini kullandığınızdan emin olun. app.zip dosyanızı seçin ve yükleyin.

Dosya yüklemenmesi için bir süre bekleyin. Daha sonra PhoneGap Build uygulamalarınızı geliştirmeye başlayacak! Sayfa otomatik olarak yapı durumunu güncelleyecek ve ne zaman hazır olduklarını söyleyecektir. Belirli platformlar için geliştirici ayrıntılarını, özellikle de iOS'yi (ayrıntılarınızı sağlayıncaya kadar oluşturmaz) ayarlamadıysanız, hatalar oluşabilir.

Artık, her telefon sistemi için derlenmiş uygulamaları bilgisayarınıza indirebilir ve telefonunuza aktarabilirsiniz. IOS .ipa dosyalarını iTunes'a sürükleyip bırakabilir ve test etmek için cihazlarınızla senkronize edebilirsiniz. Alternatif olarak PhoneGap Build'in görüntülediği QR kodunu tarayabilir ve cihaz doğrudan uygulamayı indirebilirsiniz.

Artık çeşitli uygulama mağazalarına sunmaya hazır uygulamalarınız var!

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!