چگونه بازی پلت فرم بسازیم

2
  • 0 favoris

افزودن اسپرایت پلیر

بیایید اسپرایتی برای پلیر اضافه کنیم. مثل قبل، در فضایی خالی دابل کلیک کنید تا شیئی جدید قرار دهید، و Sprite را انتخاب کنید. وقتی خط‌کش دیده شد، جایی در بالای تایل‌ها کلیک کنید. ویرایشگر تصویر دیده می‌شود.

بیایید یک اسپرایت استریپ برای انیمیشن بی‌کار پلیر وارد کنیم. مثل قبل، روی پنجره‌ی Animation Frames کلیک راست کنید و Import sprite strip... را انتخاب کنید.

فایل Player\Idle\Idle.png را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اسپرایت استریپ کامل یکی از فریم‌های انیمیشن نیست. شما همچنین می‌توانید به ترتیب فایل‌ها را با گزینه‌ی Import frames وارد کنید، ولی بگذارید فعلاً از همین روش خودمان استفاده کنیم.

چون استریپ مربّعی شکل نیست، سی2 تعداد فریم‌ها را حدس می‌زند. باید به درستی تشخیص داده باشد که فریم‌ها 11 تا هستند. روی OK کلیک کنید تا فریم‌ها وارد شوند.

توجّه کنید ما بازهم فریم پیش‌فرض خالی را در اوّل همه‌ی فریم‌ها داریم. کلیک راست کنید و دوباره آن را حذف کنید. شما باید الآن یک رشته از 11 فریم انیمیشن برای انیمیشن بی‌کار پلیر داشته باشید.

برش زدن

ممکن است متوجّه شده باشید که پلیر مقداری فضای ترانسپارنت در اطرافش دارد. این بعد از وارد کردن تصاویر رایج است. امّا، رها کردن آن به این شکل کار بدی است - حافظه را بیهوده تلف می‌کند و می‌تواند برخوردها را نامعتبرتر کند.

راهی سریع برای خلاص شدن از آن وجود دارد. کلید shift را نگه دارید و روی دکمه‌ی Crop را در نوار ابزار ویرایشگر تصویر کلیک کنید.

اگر شیفت را نگه ندارید، فقط فریم فعلی برش می‌خورد، پس مطمئن شوید شیفت را نگه داشته اید در هنگامی‌که کلیک کرده‌اید تا کلّ فریم‌های انیمیشن برش بخورند. تصویر پلیر حالا باید به خوبی برش خورده باشد، بدون فضای غیر ضروری.

تنظیم مبدأ

مبدأ مرکز شیء است. در بازی‌های پلت‌فرم، بهترین جا برای مبدأ پاهای پلیر است. زیرا اگر در حین اجرای انیمیشن قد آن تغییر کند، به طرف بالا بزرگ می‌شود، و روی زمین راه می‌رود.

برای تنظیم مبدأ، روی Set origin and image points در ویرایشگر تصویر کلیک کنید.

شما باید متوجه نقطه‌ی قرمزی که روی پلیر ظاهر می‌شود شده باشید. آن نقطه همان مبدأ است. می‌توانید کلیک کنید تا مکانش را تغییر دهید. اما، ما می‌خواهیم این نقطه دقیقاً پایین و وسط تصویر باشد. ما می‌توانیم به سرعت با فشردن کید 2 در نام‌پد مبدأ را در آن محل تعیین کنیم. (اگر num lock روشن باشد). اگر نام‌پد ندارید (مثل بعضی از لپ‌تاپ‌ها)، می‌توانید روی Origin در پنجره‌ی Image points کلیک راست کنید و Quick assign - Bottom را انتخاب کنید.

انجام این کار برای تک تک فریم‌ها عذاب آور است، امّا خوشبختانه میانبر دیگری وجود دارد: در پنجره‌ی Image Points روی Origin کلیک راست کنید و Apply to whole animation را انتخاب کنید.

بنگ! مبدأ برای تک تک فریم‌های انیمیشن تنظیم می‌شود.

تکرار انیمیشن

در پنجره‌ی Animations روی انیمیشن Default کلیک کنید. نام آن را به Idle تغییر دهید.

در نوار ویژگی‌ها، سرعت انیمیشن (Speed) را به 9 و تکرار (Loop) را به Yes تنظیم کنید.

در نوار Animations روی انیمیشن Idle کلیک راست کنید و Preview را انتخاب کنید. باید ببینید که پلیر به آرامی بالا و پایین سرش را تکان می‌دهد. همه‌چیز انجام شد! پیش‌نمایش انیمیشن و ویرایشگر تصویر را ببندید. شما باید پلیرتان را در لیوت ببینید.

در نوار ویژگی‌ها نام شیء را به Player تغییر دهید، چون ما سازماندهی‌شده هستیم.

  • 0 Comments

  • Order by
Want to leave a comment? Login or Register an account!