0 Favourites

Multiplayer connection (Question for Polish community)

 • Is there someone using Orange Mobile (usb stick) internet and was able to connect or host any multiplayer examples or games?

  Translation:

  Jest może ktoś używający mobilnego internetu od Orange (modemu usb), któremu udało się poprawnie odpalić jakiś przykład z multiplayerem?

  Jak na razie to jedynie odpalając dowolny przykład - bez żadnych modyfikacji, mogę połaczyć się z kimś po przez serwery te które są w przykładach scirra coś tam.

  Ale każda próba zmiany serwera na jakąś inną nazwę nie działa w ogóle. Testowałem na NW i Chromie. Jeżeli połłacze się jako Host to nikt nie może się do mnie dołączyć, natomiast jak próbuje się podłączyć do istniejącego już hosta to pokazuje że jestem sam i po chwili robi mi kicka.

 • Sory, nie jestem w stanie ci pomuc. Ale pamietam ze jak mieszkalem w pl to tez nie moglem zakladac wlasnego hosta na gre, bo na moim koncie byla na hostowanie blokada. Tyle ze to bylo 10 lat temu XD W kazdym razie, pewnie orange tez blokuje ci zakladanie serwera ze wzgledu na ilosc dopuszczalnego trransferu ktory masz. Tak w sumie zgaduje. Najlepiej zadzwon w pon do orange i sie dowiedz.

 • ale to raczej chyba nie ma nic wspólnego... bo ja tylko próbuje połączyć ze soba dwie przeglądarki chrome (lub NW). Typowy przykład multiplayera z katalogu examples w C2. Także tu nie potrzeba żadnego serwera, jedynie dwie osoby z dostępem do neta i przeglądarką xD.

  Ale jak testowaliśmy z Ashleyem i bandą userów multiplayera, zanim jeszcze był dostępny w C2. to bez problemu mogłem być hostem i ludzie się do mnie łączyli. i mogłem też ja łaczyć się do innych ludzi.

  Problem pojawia się gdy chce się połaczyć do tego "signaling server" używająć nazwy innej niż jest w przykłądach. Wtedy dupa i ani ja, ani nikt inny nie może się łaczyć.

  Może multi nie jest dostępne dla podrzędnego polaczka

  Thank you for your answer. ( Tak żeby się nie pluli że nie pisze po english'u) ;P

 • I need to bump this one. I'm still unable to use multiplayer, it only works if I'm using C2 examples (chat, pong etc) but if I change "GAME_NAME" to something different then I can't or others can't connect to me

 • I need to bump this one. I'm still unable to use multiplayer, it only works if I'm using C2 examples (chat, pong etc) but if I change "GAME_NAME" to something different then I can't or others can't connect to me

  My ISP used to block me from P2P connection, (cheap internet with quota package). For me using google DNS remedied the issue, I never been happier. I think you should try this, there's nothing to loose anyway. Now I changed ISP by using unmetered broadband, no P2P block anymore.

  EDIT: when I read again, I think P2P connection might not be your issue at all. That is simply weird

 • Yeah, I did try different DNS some time ago, and still the same. Multiplayer is obviously working I can export my "game" to dropbox or my server and I can easily connect between my pc using node-webkit and chrome from dropbox or my server without any problem. But only me! If someone else is a host then I can't connect, and if I'am the host they can't connect. This drives me crazy!

 • Ashley are there some tests or I don't know to check what the hell is going on on my side?

 • If you can't connect to anyone else and noone can connect to you, your ISP probably has some crazy carrier-grade NAT that ruins all peer-to-peer connections. It's just the type of thing that happens, largely as a result of IPv4 address exhaustion. Sorry. Complain to your ISP. I don't think it's anything to do with C2 or WebRTC specifically.

 • Construct 3

  Buy Construct 3

  Develop games in your browser. Powerful, performant & highly capable.

  Buy Now Construct 3 users don't see these ads
 • After months of phone calls, emails and other not so nice exchange of words with my ISP they finally stopped blocking my connections. Few minutes ago I got an email saying that "it should be ok now".

  I have only one more question. For now to be able to connect (and others connect to me) I need to turn of Windows Firewall completely. Can someone tell me what ports I need to set, or how can I check which ports are use by multiplayer plugin? I'm using Win 8.1 and I'm a total network noob in that subject.

Jump to:
Active Users
There are 1 visitors browsing this topic (0 users and 1 guests)
Similar Topics Posts Views Last Post
Unread hot topic
353 32,112
yojona's avatar
yojona
Unread sticky
150 392,801
Rice games's avatar
Rice games
Unread hot topic
224 49,525
ThePhotons's avatar
ThePhotons